FAQ Поиск Пользователи Группы Профиль    
   РегистрацияРегистрация  Войти и проверить личные сообщенияВойти и проверить личные сообщения   ВходВход 

Электронная библиотека на сервере Биофака +ПОИСК в ИНТЕРНЕТЕ
На страницу Пред.  1, 2

Начать новую тему   Ответить на тему    Список форумов www.bio.bsu.by -> Литература
Предыдущая тема :: Следующая тема  
Автор Сообщение
Мирослав

СообщениеДобавлено: Wed Feb 06, 2008 4:07 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Недавно занимался тем, что делал часть внутренней сети (тестовая версия сайта и FTP) видимой из Интернета. Во-первых, это лишняя работа, во-вторых - это трафик, в-третьих, могут возникнуть проблемы с правообладателями. Так что очень странно слышать просьбы сделать часть внутренних ресурсов доступными из Интернета Smile
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail Посетить сайт автора
Leonid
Site Admin

СообщениеДобавлено: Sat Mar 29, 2008 11:06 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Итак, подведём немного итогов.
"Электронная библиотека имени Джона Сильвера биофака БГУ" работает уже почти 4 месяца. Кто-нибудь воспользовался ей? Какие будут отзывы?
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
{Z}BIO
злобный лейтенант запаса

СообщениеДобавлено: Mon Mar 31, 2008 8:48 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Пользовался, и не раз. Спасибо создателям.
Melolontha

СообщениеДобавлено: Mon Mar 31, 2008 10:52 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Leony
Класс! Спасибо. Очень много нужных книг! Оч. помогло!
Salvador

СообщениеДобавлено: Sun Jun 29, 2008 2:07 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

У мяне чарговы прыступ нежадання пісаць і я вырашыў падзяліцца досведам.
Калі вы пішаеце курсавую/дыплом/дысертацыю вам трэба спасылацца на літаратурныя крыніцы. Для таго, каб зрабіць гэты працэсс хутчэйшым і прасцейшым існуе цэлы шэраг праграм, што называюцца "Мэнэджэрамі спасылак". Мабыць, найбольш вядомымі з іх з'яўляюцца EndNote i Reference Manager сярод платных (хаця каго гэта спыняе) і шэраг Open Source праграм такіх як JabRef, Bibus, BibTex i CiteUlike. Я ж хачу спыніцца на Zotero, дадатку да Mozilla Firefox.

Для таго каб ім карыстацца, вам спачатку давядзецца устанавіць саму вогненную лісу (калі вы яшчэ гэтага не зрабілі, то настойліва раю).

Калі гэтая жывеліна паселіцца ў вашым кампутары вы можаце залезці з бязмежны спіс дадаткаў да яе і адшукаць сярод іх Zotero. На старонцы праэкту есць даволі падрабязнае кіраўніцтва да карыстання ім. Таму я спынюся на тым, чым ен падабаецца мне. Найбольш цэннай адметнасцю Zotero з'яўляецца тое, што ен заўважае, калі вы праглядаеце нешта, што можна патэнцыйна працытаваць. Так калі вы, напрыклад, адчыняеце апісанне нейкага артыкулу на PubMed.com, з правага боку адраснага радку з'яўляецца іконка падобная на гэтую:
Клік па ёй дадасць бібліяграфічнае апісанне гэтага артыкулу ў бібліятэку Zotero. Вы можаце ствараць тэматычныя калекцыі і, калі адна з іх з'яўляецца актыўнай, то гэты артыкул будзе даданы і ў яе адначасова з агульнай Бібліятэкай. Калі ў тым жа PubMed вы праглядаеце не адзін артыкул, а іх спіс, то вы можаце імпартаваць адразу некалькі, пазначыўшы іх у спісе. Zotero працуе не толькі з узгаданымі напачатку гэтай тэмы пашуковымі сістэмамі, але і з электроннымі каталогамі бібліятэк, ці тым жа Amazon, так што вы можаце дадаваць спасылкі і на кнігі. Пасля вы можаце цытаваць абраныя літаратурныя крыніцы згодна з абраным стылем і ствараць бібліяграфіі. Акрамя таго вы можаце экспартаваць вашу калекцыю і перанесці яе, напрыклад, у той жа EndNote. Прыемнасць Zotero ў тым, што нават пры карыстанні іншымі мэнэджэрамі, ен значна спрашчае працэс імпартавання спасылак у апошнія.
Акрамя гэтага Zotero можа захоўваць спасылкі на розныя іншыя рэчы, такія як газетныя артыкулы, ці фільмы. Ен дазваляе захоўваць файлы асацыяваныя з запісам у вашай бібліятэцы (напрыклад pdf файлы артыкулаў - хаця, па-мойму, робіць гэта крывавата...) і рабіць "фотаздымкі" інтэрнэт старонак, запіс аб якіх вы ствараеце (зрэшты, не толькі). Я маю падозру, што ён можа яшчэ і многае іншае, але я пакідаю гэта на ваш розум.

P.S. Мушу вызнаць сваю неправату наконт "крываватасці" захавання pdf файлаў. Або я толкам не разабраўся спачатку, або ў іх нешта памянялася з часу майго першага асваення. Тым не меньш, калі вам пашанцавала і доступ да абранага вамі артыкулу вольны, вы можаце дадаць запіс аб ім у Zotero не з PubMed'у, а з сайта выдаўцы, на якім есць спасылка на pdf файл. Пры гэтым Zotero аўтаматычна захавае pdf файл, прычым называцца ен будзе "ім'я першага аўтара-назва артыкулу", а не "нумар старонкі", ці наогул "нейкая біліберда", як гэта звычайна бывае...

Последний раз редактировалось: Salvador (Tue Nov 18, 2008 12:14 pm), всего редактировалось 1 раз
ЧТС
Гость

СообщениеДобавлено: Tue Nov 18, 2008 11:20 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Цитата:
Я фігею, дарагая рэдакцыя! Мала таго, што бібліятэку зрабілі, ім яшчэ і справядлівасць падавай!

Я негодую! (С) Evil or Very Mad

Зря ты, Salvador, негодуешь Wink . Люди хотят качать новую литературу из библиотеки и после окончания биофака, а в какие бердя их жизнь занесёт - неизвестно. Ну маеньячные люди хотят ещё и до биофака оттуда качать а совсем уж маньячные ещё и добавлять туда что-нибудь. А про справедливость это она не со зла, это обычно говорят когда аргументов или конкретных предложений нету.
Гость

СообщениеДобавлено: Wed Sep 02, 2009 1:53 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Туча книжек по всем разделам знаний на всех языках:
http://avaxhome.ws/
Shatenka

СообщениеДобавлено: Mon Feb 08, 2010 12:44 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

http://www.twirpx.com/files/
http://www.alleng.ru/edu/bio4.htm
http://meduniver.com/Medical/Book/index.html
http://lib.chistopol.ru/?sub_id=30&page=1
http://www.infanata.com/science/living/

Достаточно много книг биологической, медицинской и связанной с ними тематикой

Последний раз редактировалось: Shatenka (Mon Jul 12, 2010 11:27 am), всего редактировалось 1 раз
Leonid
Site Admin

СообщениеДобавлено: Wed Sep 28, 2011 2:17 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Нашёл интересную статью по теме -
Джордж Монбио
Помещики в науке. Как научные издания получили феодальные права?
http://scepsis.ru/library/id_3110.html

[Оригинал статьи на английском - http://www.monbiot.com/2011/08/29/the-lairds-of-learning/]
===============================================

Цитата:
... Вам может быть не по душе, что Руперт Мёрдок взимает 1 фунт стерлингов за суточный доступ к газетам Times и Sunday Times. Но вы, по крайней мере, можете за сутки прочитать и скачать сколько угодно статей. Прочтение же одной публикации издательства Elsevier стоит 31,5 доллар. Издательство Springer берет почти 35 евро за статью, Wiley-Blackwell — 42 доллара. Хотите прочитать десять — десять раз и заплатите. И эти журналы сохраняют авторские права навечно. Желаете прочитать старую публикацию 1981 года? Заплатите 31 доллар 50 центов...
Leonid
Site Admin

СообщениеДобавлено: Tue Feb 28, 2012 4:02 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Немного обновил азбуку поика литературы для биолога.
Комментарии приветствуются.
Имя
Введите код Введите код "Четыре тысячи шестьсот двадцать один.
Смайлики
Very Happy Smile Sad Surprised
Shocked Confused Cool Laughing
Mad Razz Embarassed Crying or Very sad
Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink
Exclamation Question Idea Arrow
Дополнительные смайлики

Начать новую тему   Ответить на тему    Список форумов www.bio.bsu.by -> Литература Часовой пояс: GMT + 2
На страницу Пред.  1, 2
Страница 2 из 2

Перейти: